logo zamek malbrok
Muzeum zamkowe
w Malborku
Z kolekcji SierakowskichCiałopalenieKonserwacja KabinetuForma funkcja nowoczesność

Zbiory / Zielnik Muzeum w Kwidzynie

Zielnik Muzeum w KwidzynieZielnik Muzeum w KwidzynieZielnik Muzeum w KwidzynieZielnik Muzeum w KwidzynieZielnik Muzeum w KwidzynieZielnik Muzeum w KwidzynieZielnik Muzeum w KwidzynieZielnik Muzeum w KwidzynieZielnik Muzeum w KwidzynieZielnik Muzeum w KwidzynieZielnik Muzeum w KwidzynieZielnik Muzeum w KwidzynieZielnik Muzeum w KwidzynieZielnik Muzeum w KwidzynieZielnik Muzeum w Kwidzynie

Zielnik Muzeum w Kwidzynie składa się aktualnie z 3 zbiorów liczących sumarycznie około 700 obiektów:

  • Zielnik J. Peil - Zbiór okazów flory pochodzący z  lat 1867-1915 zgromadzony przez niemieckiego nauczyciela Johanna Peil mieszkającego w Zakurzenie (niem. Sackrau) u ujścia rz. Osy. W skład zespołu wchodzą zaetykietowane okazy flory, okazy bez etykiet oraz etykiety bez okazów. Zbiór zamknięty, liczący 324 obiekty (okazy i etykiety). Na dole strony znajduje się link do pobrania artykułu opisującego szerzej ten zielnik.
  • Zielnik B. i S. Chmieleckich -  kolekcja, gromadzona przez dwóch leśników Sylwestra i Brunona Chmieleckich od lat pięćdziesiątych XX wieku, została zakupiona w 1998 roku. Zbiór zamknięty, liczy 389 zaetykietowanych okazów.
  • Ikonoteka glonów D.Jabłonskiego  - niewielki, ale ciekawy zbiór ikon glonów morskich (okazy wysuszone na papierze) zgromadzonych przez kwidzyńskiego nauczyciela biologii Dymitra Jabłońskiego w latach 1949-1954.  Zbiór zamknięty, liczy 9 okazów. Jest najstarszym chronologicznie zbiorem botanicznym w kolekcji przyrodniczej w Muzuem w Kwidzynie.

 

 

 

 

 

 

Pliki do pobrania