logo zamek malbrok
Muzeum zamkowe
w Malborku
Z kolekcji SierakowskichKonserwacja KabinetuForma funkcja nowoczesnośćCiałopalenie

Zbiory / Tkactwo, zdobnictwo tkanin, strój ludowy

Bogato reprezentowany zbiór z dziedziny obróbki lnu i tkactwa obejmuje rafle żelazne i szczotki do czesania lnu, kołowrotki, motowidła, wijadła, snowadła, szpulowniki oraz warsztat tkacki.

Muzeum w Kwidzynie posiada ponadto w zbiorach kolekcję ozdobnych deseczek - przęśliczek. Stanowiły one część składową kołowrotka, używaną niegdyś do przy przędzeniu lnu. Są one wykonane dwojaką techniką, wyrzynane ażurowo i rytowane, a także niejednokrotnie malowane. Występują na nich motywy geometryczne - gwiazdy wpisane w koło, krzyże, serca, zwierzęta, ptaki, motywy roślinne.

Zabytki związane ze zdobnictwie tkanin reprezentowane są przez drewniane matryce z precyzyjnie rzeźbionymi wzorami. Najczęstszymi motywami dekoracyjnymi stosowanymi na tkaninach były wzory kwiatowe o rozmaitych odmianach. Kolekcja matryc liczy ponad 70 obiektów. Są to w większości matryce przekazane do Heimatmuseum Westpreussen w roku 1925, przez działającą w Kwidzynie farbiarnię Wagnera.

W kolekcji Muzeum znajdują się również zabytki hafciarstwa. Wśród nich dominuje haft biały (haft kolorowy na Powiślu należał do rzadkości), wyróżniający się bogactwem motywów i techniką wykonania.