logo zamek malbrok
Muzeum zamkowe
w Malborku
Ludzie i miejscaPrzyroda Polski PółnocnejForma funkcja nowoczesnośćKonserwacja Kabinetu

Wydarzenia / Wystawa: Ku nowym brzegom

Wystawa Ku nowym brzegom. 25 artystów w twórczym dialogu z gdańskim gobelinem, to projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Kulturbrücke - Emsdelta e.V- Emden oraz Muzeum Prus Zachodnich w Münster -Wolbeck.

Artyści z Holandii, Niemiec i Polski zaproszeni do wzięcia w nim udziału, stworzyli prace inspirowane niezwykle ciekawym eksponatem z Muzeum Prus Zachodnich w Münster - gdańskim gobelinem z 1620 roku, o wymiarach 142 x 547 cm. Przedstawienie odnosi się do życia i działalności dwóch ważnych dla hanzeatyckiego miasta osobistości: burmistrza Eggerta von Kempena i jego teścia Simona Bahra. Przedstawia dwie rodziny należące do patrycjatu gdańskiego i ich działalność w mieście nad Motławą. Bogaty program ikonograficzny tkaniny został przełożony przez artystów na język sztuki współczesnej.
Artyści z regionu Fryzji Wschodniej (Ostfriesland) w Niemczech i Nord -Groningen w Holandii, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Kulturbrücke - Emsdelta, a także polscy twórcy z regionu pomorskiego (terenu dawnych Prus Zachodnich), w nawiązaniu do tego niezwykłego eksponatu zajęli się tematem podróży morskiej, handlu, społeczeństwa i kultury XVII wieku na terenie północno-wschodniego obszaru basenu Morza Bałtyckiego. Obrazy, grafiki, ceramikę, rzeźbę, szkło oraz instalacje, które powstały z tego niezwykłego doświadczenia artystycznego mamy przyjemność zaprezentować teraz na wystawie w salach kwidzyńskiego Muzeum.

Komisarz kwidzyńskiej edycji wystawy:
Sylwia Tatara

Aranżacja plastyczna:
Mariusz Stawarski

Współpraca:

Stowarzyszeniem Kulturbrücke - Emsdelta e.V-Emden,
Muzeum Prus Zachodnich w Münster - Wolbeck,
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wystawa dostępna będzie w Muzeum w Kwidzynie
od 20 listopada do 31 grudnia 2008 roku.