logo zamek malbrok
Muzeum zamkowe
w Malborku
Przyroda Polski PółnocnejKonserwacja KabinetuCiałopalenieForma funkcja nowoczesność

Wydarzenia / Wystawa czasowa: Regionalny haft biały Dolnego Powiśla

 

Wystawa prezentuje zbiory haftu białego zgromadzone w Dziale Etnografii Muzeum w Kwidzynie. Kolekcja eksponowana jest w całości po raz pierwszy.

Haft należał zawsze do jednej z najbardziej rozpowszechnionych technik dekoracyjnych zdobiących tkaniny. Jednak najpiękniejszy i najbardziej wyrazisty był na stroju odświętnym.

Haftem zdobiono nie tylko czepce kobiece i spódnice, lecz także koszule, chustki na głowę i na ramiona oraz fartuchy wchodzące w skład odświętnego stroju, bieliznę osobistą, bieliznę stołową i pościelową, przygotowaną często na posag dla dziewcząt.

Tworzywem do zdobienia haftem było cienkie, białe lniane płótno lub batyst lniany oraz płótno luźno tkane i białe, lniane lub bawełniane nici. Biały haft w sztuce ludowej Dolnego Powiśla zajmował miejsce uprzywilejowane. Wyróżniał się własną, pełną wyrazu artystyczną formą, bogactwem motywów i techniką wykonania.

Biały haft w swej wykwintnej formie nosi ślady dawnej kultury dworsko - mieszczańskiej. Wywarł on wpływ na rozwijający się równocześnie haft ludowy. Został on przetworzony
i dostosowany do ludowych potrzeb i upodobań zachowując tym samym niepowtarzalny wyraz. Haft kolorowy na Dolnym Powiślu należał do rzadkości.

Komisarz wystawy – mgr Sylwia Tatara

Wystawa przedłużowna do 30 września 2012
 

Serdecznie zapraszamy!