logo zamek malbrok
Muzeum zamkowe
w Malborku
Forma funkcja nowoczesnośćZ kolekcji SierakowskichKonserwacja KabinetuCiałopalenie

Wydarzenia / Wystawa czasowa: Noże, nożyki i scyzoryki

Wystawa czasowa: Noże, nożyki i scyzoryki

 

Otwarcie wystawy „Noże , nożyki i scyzoryki z XIX – XX wieku”
14 marca br. w Muzeum w Kwidzynie- Oddziale Muzeum Zamkowego w Malborku odbyło się otwarcie wystawy „Noże , nożyki i scyzoryki z XIX – XX wieku”. Wystawionych zostało blisko 170 noży kieszonkowych z liczącej ponad 1200 obiektów kolekcji podarowanej Muzeum przez ks. Ignacego Najmowicza. To obecnie najliczniejszy taki zbiór w zbiorach publicznych w Polsce. Dyrektor MZM Janusz Trupinda otwierając wystawę podkreślił znaczącą rolę kolekcjonerów w tworzeniu i rozbudowywaniu zbiorów muzealnych. Kurator wystawy Joanna Jezierska scharakteryzowała posiadany przez Muzeum zbiór scyzoryków zwracając uwagę na najcenniejsze eksponaty, a Janusz Cygański- kierownik Muzeum w Kwidzynie, w mniej oficjalnej części wernisażu, przypomniał jak dawniej grano w noża. Przekazał też do zbiorów Muzeum swój scyzoryk i zachęcał innych do wzbogacania podobnymi darami kwidzyńskiej kolekcji składanych noży.
Wystawa będzie czynna do 9 września.

 

Fot. Łukasz Rzepczyński

 

 Serdecznie zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej pt: 

Noże, nożyki i scyzoryki

 w dniu 14 marca 2018 roku o godzinie 17:30 

 


O wystawie:

Na wystawie znajduje się ponad 150 noży, nożyków i scyzoryków wybranych z dużej liczącej 1264 obiekty  kolekcji, którą Muzeum otrzymało w darze w 2013 roku.  Podstawową jej część stanowią scyzoryki. Prezentowane noże wykonano w XIX i XX wieku.  Pochodzą z ponad dwudziestu krajów. Obecnie jest to najliczniejsza taka kolekcja w zbiorach publicznych w Polsce. 

Scyzoryki  służą nie tylko celom użytkowym, ale bardzo często są po prostu gadżetem, pamiątką, którą przywozi się z odwiedzanych miejsc, przechowuje się jako wspomnienie poznanych osób, udziału w uroczystościach itp. Bywa, że mają nieraz  bardzo wysmakowaną i  wyszukaną formę,  a kiedy indziej ujmują prostotą i funkcjonalnością. 
W wielu państwach konkretne regiony wyspecjalizowały się w produkcji noży o danych cechach technologicznych i stylistycznych. Wśród najbardziej znanych jest angielskie Sheffield, niemieckie Solingen czy francuskie Thiers. Oczywiście w przypadku noży kieszonkowych nie może także zabraknąć szwajcarskich wyrobów. 
 

 Kurator wystawy: Joanna Jezierska


 

Wybrane eksponaty (na zachętę) :