logo zamek malbrok
Muzeum zamkowe
w Malborku
CiałopalenieZ kolekcji SierakowskichLudzie i miejscaPrzyroda Polski Północnej

Wydarzenia / Wystawa czasowa : Malarstwo i witraże Władysława i Wojciecha Koziołów


Muzeum Zamkowe w Kwidzynie zaprasza serdecznie na  nową wystawę czasową: 

"Malarstwo i witraże

Władysława i Wojciecha Koziołów"

Wernisaż : godz 17:30, 23 maja 2014 roku, Dormitorium - Muzeum Zamkowe w Kwidzynie 

O wystawie: 

Celem wystawy jest zaprezentowanie twórczości tandemu artystycznego: ojca – Władysława Kozioła (rocznik 1929) i syna – Wojciecha Kozioła (rocznik 1958). Obaj są witrażystami, konserwatorami witraży i malarzami. Od ćwierćwiecza pracują wspólnie, ale pozostają wierni swoim odrębnym upodobaniom. Obaj mają wyraziste profile artystyczne, wiele ich łączy, ale także różni. Zaprezentowanie prac obu artystów w przestrzeni kwidzyńskiego zamku będzie niewątpliwie okazją do porównania osiągnięć dwu pokoleń Koziołów.  

Kurator wystawy: Ewa Witkowicz-Pałka

 23 maja  - 31 stycznia 2015

Dormitorium - Muzeum Zamkowe w Kwidzynie

 

 

 

Dołącz do wydarzenia na

  

 

  O artystach:

Fan Page artystów: /ArtystycznaGaleriaAutorska

 

Władysław Kozioł – wybitny toruński witrażysta i malarz, ur. 11 kwietnia 1929 r. w Szczucinie pod Tarnowem. Po studiach na Wydziale Sztuk Pięknych UMK (1956 r.) podjął pracę konserwatora w toruńskiej pracowni witrażownictwa kierowanej przez Edwarda Kwiatkowskiego. Od późnych lat 60. ubiegłego wieku eksperymentował ze szkłem. Efektem było opracowanie technologii uzyskiwania fakturowego szkła, zwanego później „malborskim”, o rozbudowanej strukturze wewnętrznej w postaci okazałych, nieregularnych pęcherzy załamujących i filtrujących światło. Wynalazek uzyskał świadectwo patentowe (1983 r.) a szkła „z pęcherzami” znalazły szerokie zastosowanie w oknach licznych obiektów zabytkowych (m.in. Zamek w Malborku, Kościół św. Brygidy w Gdańsku, Muzeum Architektury we Wrocławiu). W okresie ponad pięćdziesięcioletniej działalności twórczej Władysław Kozioł zrealizował oszklenia dla z górą stu obiektów sakralnych i świeckich w Polsce (Wrocław, Warszawa, Łódź, Toruń, Ciechocinek, Inowrocław, Gdańsk, Elbląg, Malbork) a także poza jej granicami (Moskwa, Berlin, Ryga, Koszyce, Tallin).

Arkana sztuki malarskiej zgłębiał pod okiem wybitnych toruńskich artystów Tymona Niesiołowskiego i Stanisława Borysowskiego. Jego bogate tematycznie malarstwo (portrety, akty, sceny rodzajowe, pejzaże) oscyluje pomiędzy figuracją o znamionach ekspresjonizmu a abstrakcją organiczną.

Charakterystyczną cechą twórczości Kozioła jest ścisła symbioza i wzajemne przenikanie się obu uprawianych dziedzin. Jego witraże – intensywnie, fakturowo, malarsko opracowane – zdradzają niepospolity temperament malarza; obrazy zaś, poprzez zastosowanie mocnego konturu, przywołują zjawisko witrażu. Ostatnio artysta szczególnie chętnie sięga po gwasz i temperę oraz specjalnie preparowany, gnieciony papier a efektem są abstrakcyjne kompozycje przypominające technikę batiku.

W 2009 r. toruński artysta został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

 

Wojciech Kozioł – artysta malarz i witrażysta, konserwator dzieł sztuki, ur. 2 lutego 1958 r. w Toruniu. Studiował Konserwację Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK (dyplom 1986 r.). Wraz z ojcem Władysławem od 1992 r. prowadzi Artystyczną Pracownię Autorską zajmującą się produkcją i konserwacją witraży.

Jest twórcą szeregu realizacji witrażowych w obiektach sakralnych i świeckich – zarówno użyteczności publicznej (Pałac Ślubów w Gorzowie Wlkp., siedziba Centrum Astronomicznego PAN w Toruniu, dormitoria konwentu na Zamku Wysokim w Malborku), jak i prywatnych rezydencji (wille w Konstancinie i Lublinie). Spośród jego licznych prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych należy wymienić: konserwację heraldycznych kwater z Dworu Artusa w Toruniu, witraży z dwóch okien katedry we Fromborku, pozostałości XIX-wiecznych oszkleń witrażowych Wielkiego Refektarza w Malborku, pięciu witrażowych okien kościoła św. Bartłomieja w Miłomłynie oraz rekonstrukcję witraży z Kalwarii w Wielu.

Od lat z powodzeniem eksperymentuje z fusingiem, łącząc go z elementami tradycyjnego witrażu.

Drugą pasją Wojciecha Kozioła jest malarstwo. Zdecydowanie preferuje abstrakcję, definiując proces twórczy jako przechodzenie przez etapy: absorpcji – kreacji – projekcji – ekspresji. Jego abstrakcyjne pejzaże, budowane w oparciu o harmonię barw, bliskie są estetyce malarstwa materii lat 50. ubiegłego wieku. Prace swe prezentuje na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami.

Od 1987 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Toruńskiego.