Polowania stanowiły u zarania istnienia człowieka na Ziemi jedną z podstawowych czynności, która dostarczała pożywienia i przedmiotów życia codziennego. Myśliwi współpracujący ze sobą musieli skutecznie się ze sobą porozumiewać. Początkowo do tego celu używali własnych głosów, później rogów zwierzęcych oraz instrumentów drewnianych. Dziś poluje się z innych powodów, natomiast umiejętność porozumiewania się na polowaniu stała się sztuką....
Ekspozycja prezentuje najbardziej charakterystyczne instrumenty sygnałowe używane w Europie od początku XIX wieku do współczesności. Wystawa daje możliwość zapoznania się z instrumentami charakterystycznymi dla wschodu i zachodu Europy. Rogi naturalne antylopy Kudu czy bawołów, wschodnie sygnałówki rosyjskie i białowieskie, wrocławskie rogi Księcia Pszczyńskiego, polskie sygnałówki wieżowe, francuskie waltornie „Par Force” aż po unikatowe angielskie rożki myśliwskie. To tylko niektóre z instrumentów z prezentowanej kolekcji. Uzupełnieniem zbioru jest prezentacja literatury oraz plakatów z zakresu sygnalistyki myśliwskiej.
Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Sygnałów Myśliwskich w Tucholi, założonego i prowadzonego przez sygnalistę Piotra Grzywacza.
Ekspozycję zorganizowano przy okazji obchodów Powiślańskiego Przeglądu Muzyki Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego.
Organizatorzy:
Muzeum w Kwidzynie
Kwidzyńskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Tradycji Łowieckiej.
Serdecznie zapraszamy!