logo zamek malbrok
Muzeum zamkowe
w Malborku
Z kolekcji SierakowskichCiałopaleniePrzyroda Polski PółnocnejKonserwacja Kabinetu

Wydarzenia / Wystawa czasowa: Instrumenty myśliwskie i sygnałowe XIX i XX wieku

Polowania stanowiły u zarania istnienia człowieka na Ziemi jedną z podstawowych czynności, która dostarczała pożywienia i przedmiotów życia codziennego. Myśliwi współpracujący ze sobą musieli skutecznie się ze sobą porozumiewać. Początkowo do tego celu używali własnych głosów, później rogów zwierzęcych oraz instrumentów drewnianych. Dziś poluje się z innych powodów, natomiast umiejętność porozumiewania się na polowaniu stała się sztuką....


Ekspozycja prezentuje najbardziej charakterystyczne instrumenty sygnałowe używane w Europie od początku XIX wieku do współczesności. Wystawa daje możliwość zapoznania się z instrumentami charakterystycznymi dla wschodu i zachodu Europy. Rogi naturalne antylopy Kudu czy bawołów, wschodnie sygnałówki rosyjskie i białowieskie, wrocławskie rogi Księcia Pszczyńskiego, polskie sygnałówki wieżowe, francuskie waltornie „Par Force” aż po unikatowe angielskie rożki myśliwskie. To tylko niektóre z instrumentów z prezentowanej kolekcji. Uzupełnieniem zbioru jest prezentacja literatury oraz plakatów z zakresu sygnalistyki myśliwskiej.

Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Sygnałów Myśliwskich w Tucholi, założonego i prowadzonego przez sygnalistę Piotra Grzywacza.

Ekspozycję zorganizowano przy okazji obchodów Powiślańskiego Przeglądu Muzyki Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego.

Organizatorzy:

Muzeum w Kwidzynie

Kwidzyńskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Tradycji Łowieckiej.

Serdecznie zapraszamy!