logo zamek malbrok
Muzeum zamkowe
w Malborku
Forma funkcja nowoczesnośćLudzie i miejscaKonserwacja KabinetuCiałopalenie

Wydarzenia / Podsumowanie: Zimowe Ptakoliczenie 2011

W pierwszym otwartym dla mieszkańców Kwidzyna Zimowym Ptakoliczeniu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa i Dział Przyrody Muzeum w Kwidzynie Oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku, wzięło udział 21 osób.

21 stycznia o wyznaczonej godzinie wszyscy chętni zebrali się pod bramą Muzeum Zamkowego. Po krótkiej odprawie i wyposażeniu w lornetki i lunety dwie grupy ptasich obserwatorów ruszyły aby podglądać i zapisywać ptaki zamieszkujące parki, ogrody i zieleńce Kwidzyna. W obserwacjach i rozpoznawaniu gatunków ptaków pomocą służyli trzej ornitolodzy: Bogdan Sokołowski, Robert Pipczyński i Adam Juźwiak.

Pierwsza z grup ruszyła w stronę stawu Balaton na Marezie, aby następnie nasypem dawnej kolejki wąskotorowej przejść do dwóch parków na ulicy Hallera. Druga grupa mniejszymi uliczkami Kwidzyna od Zamku przeszła do Parku za Urzędem Miejskim, a potem ulicami Warszawską i Piłsudskiego na plac Plebiscytowy. Mroźny dzień motywował ptaki do poszukiwania pokarmu co znacznie ułatwiało zadanie uczestnikom akcji, podczas której zaobserwowano następujące gatunki:

1. Łabędź niemy 3 szt.
2. Krzyżówka 6 szt.
3. Bażant 5 szt.
4. Krogulec 1 szt.
5. Mewa srebrzysta 1 szt.
6. Gołąb miejski 104 szt.
7. Sierpówka 39 szt.
8. Kwiczoł 4 szt.
9. Drozd śpiewak 1 szt.
10. Paszkot 1 szt.
11. Sikora bogatka 20 szt.
12. Sikora modra 6 szt.
13. Kowalik 3 szt.
14. Pełzacz leśny 1 szt.
15. Sroka 19 szt.
16. Kawka 58 szt.
17. Gawron 2 szt.
18. Wróbel 85 szt.
19. Mazurek 10 szt.
20. Dzwoniec 24 szt.
21. Gil 6 szt.
22. Grubodziób 3 szt.

Duże zainteresowanie uczestników Ptakoliczenia wzbudziły drapieżny krogulec, zauważony w momencie polowania na mniejszego ptaka oraz grubodziób, mieszkaniec lasów liściastych, jedynie zimą odwiedzający tereny miejskie.

Około godziny 13 wszyscy uczestnicy akcji spotkali się w ponownie w kwidzyńskim Zamku, gdzie przy herbacie i ciastkach podzielili się wrażeniami z ptasich obserwacji.

Jeśli zainteresowała Cię akcja zimowego liczenia ptaków i chciałbyś wziąć udział w podobnych działaniach wyślij maila o temacie CHĘTNY DO DZIAŁAŃ PRZYRODNICZYCH na adres: a.juzwiak@zamek.malbork.pl
lub zadzwoń do Działu Przyrody Muzeum w Kwidzynie (55) 636-47-95