logo zamek malbrok
Muzeum zamkowe
w Malborku
Z kolekcji SierakowskichForma funkcja nowoczesnośćLudzie i miejscaKonserwacja Kabinetu

Wydarzenia / Liczenie nietoperzy - 2018

Gotycki zamek nie jest jedynie pięknym przykładem dawnej architektury czy siedzibą muzeum. Dziś w zamkach nie mieszkają już szlachetnie urodzeni rycerze, bracia zakonni czy członkowie biskupich kanonii. Zmieniły się funkcje i cele jakie są realizowane w cieniu gotyckich murów. Mimo to niektórzy z jego mieszkańców nie zmienili się od średniowiecza. Zamkowe przestrzenie urozmaicone licznymi niszami, gzymsami, tunelami, piwnicami, kominami są miejscem gdzie podobnie jak przed setkami lat żyją dzicy mieszkańcy tacy jak: pustułki, sowy, kawki, jerzyki, wróble, pszczoły, nietoperze, zlichenizowane grzyby i wiele, wiele innych.

Dzicy współlokatorzy, często bez naszej świadomości żyją tuż obok nas. Niektórych z nich podglądamy nawet w internecie jak np.: kwidzyńskie pustułki w Pustułkowej Kamerze.
Jednymi z najbardziej skrytych są nietoperzy. Te urocze, nocne stworzenia niesłusznie uważane są za straszne lub brzydkie. Co więcej są bardzo pożyteczne dla ludzi zjadając uciążliwe owady jak komary, muchy czy meszki.
Co roku w początkach lutego w zamkach Muzeum Zamkowego w Malborku (w Malborku i Kwidzynie) gości grupa zapalonych chiropterologów („nietoperzo-logów”) związanych z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ich celem jest obserwacja zimujących nietoperzy. Nietoperze w okresie zimy zapadają w hibernację w miejscach bezpiecznych i, co bardzo ważne, wilgotnych. Takim miejscem jest zamkowa studnia. Śpiące nietoperze dają się łatwo policzyć, jeśli tylko nie boisz się zejść do studni.
 
 
Tegoroczne liczenie studziennych lokatorów wykazało 50 osobników należących do 3 gatunków:

Nocek Nattarera (z pl.wikipedia.org, CC BY-SA 3.0)

 

Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia.