Muzeum Zamkowe w Malborku , oddział Zamek w Kwidzynie zaprasza na spotkanie z dziedzictwem historii i kultury na wystawie „O niepodległą Polskę. Plebiscyt 1920” .
Termin – 19 września 2020 roku, sobota, od godz.13,00 do 16,00
Miejsce – zamek w Kwidzynie, ul. Katedralna 1, Kwidzyn
Przygotowaliśmy dla publiczności oprowadzanie kuratorskie po wystawie, prelekcję o działalności oświatowej w okresie międzywojennym na Powiślu i warsztaty z polskiej kaligrafii. W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa opowiemy mieszkańcom regionu i turystom, odwiedzającym Zamek w Kwidzynie o 100.rocznicy plebiscytu na Powiślu w 1920 r., kształtowaniu się granic po I wojnie światowej, wynikach głosowania oraz o działalności i losach mniejszości polskiej związanej z tym wydarzeniem. Ważnym elementem działań podjętych przez Polaków po przegranym plebiscycie była walka o nauczanie języka polskiego w szkołach niemieckich oraz dążenie do utworzenia polskich szkół na Powiślu. Powstały wówczas polskie szkoły na ziemi sztumskiej m.in. w Waplewie, Podstolinie, Starym Targu i na ziemi kwidzyńskiej w Dubielu oraz słynne gimnazjum w Kwidzynie, które znane było z nowoczesnego i patriotycznego programu wychowania uczniów. Zostało ono spacyfikowane przez Niemców w 1939 roku. Był to tragiczny epilog walki o polską szkołę w Niemczech. Dzieci uczyły się w szkołach m.in. religii, rodzimej mowy i kształtnego, wyraźnego i estetycznego pisma, czyli kaligrafii. W celu głębszego poznania historii plebiscytu 1920 roku i życia polskiej mniejszości na Powiślu zapraszamy na wystawę, prelekcję i warsztaty, na których pokażemy przedwojenne pismo odręczne.
Zaprezentujemy także interesujące i unikatowe zabytki ze zbiorów własnych muzeum w Kwidzynie oraz z Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu i z prywatnych kolekcji. Na wystawie obecnie eksponujemy dokumenty, mapy, oryginalne karty do głosowania, gazety, fotografie, zabytki liturgiczne.